16.2 C
Helsinki
Wednesday, June 12, 2024

Katsaus Suomen peliteollisuuden teknologisiin ja sosiaalisiin muutoksiin

Suomen peliteollisuus on tunnettu monipuolisuudesta ja innovatiivisuudestaan,...

Veikkaus keskittää toto-pelien painopistettä Suomeen

Veikkaus on ilmoittanut päätöksestään keskittää toto-pelien tarjontaa...

Tunnistautumispakko 2024: Ässä-arpa ei ole enää entisensä

Veikkauksen raaputusarvat ovat lähes kaikille suomalaisille hyvin...

Mitkä ovat maailman suurimmat maat?

KysymyksiäMitkä ovat maailman suurimmat maat?

Maailman suurin maa pinta-alaltaan on Venäjä, joka kattaa noin 17,1 miljoonaa neliökilometriä ja ulottuu Euroopan itärajoilta aina Aasian itäosiin. Tämä valtava maa tarjoaa monimuotoisia maisemia ja luonnonvaroja, kuten metsiä, järviä ja mineraaleja. Väkiluvultaan suurin maa on Kiina, jonka väkiluku ylittää 1,4 miljardia ihmistä. Kiina on tunnettu paitsi väestönsä koosta, myös sen nopeasti kehittyvästä taloudesta ja pitkästä kulttuurihistoriasta. Nämä kaksi maata, Venäjä ja Kiina, vaikuttavat merkittävästi maailmanpolitiikkaan, talouteen ja kulttuuriin, ja niiden roolit kansainvälisessä yhteisössä ovat keskeisiä ja monipuolisia.

Maailman suurimmat maat pinta-alaltaan

Tässä on taulukko, jossa on lueteltu 10 pinta-alaltaan suurinta maata:

#MaaKokonaispinta-ala (Km²)Kokonaispinta-ala (mi²)Maa-alue (Km²)Maa-alue (mi²)% maailman maa-alueesta
1Venäjä17,098,2426,601,66816,377,7426,323,48211,0%
2Kanada9,984,6703,855,1009,093,5073,511,0236,1%
3Yhdysvallat9,826,6753,794,1009,147,4203,531,8376,1%
4Kiina9,596,9613,705,4079,326,4103,600,9476,3%
5Brasilia8,515,7673,287,9568,358,1403,227,0955,6%
6Australia7,692,0242,969,9077,633,5652,941,2995,2%
7Intia3,287,2631,269,2192,973,1901,147,9552,0%
8Argentiina2,780,4001,073,5182,736,6901,056,6361,8%
9Kazakstan2,724,9001,052,1002,699,7001,042,3601,8%
10Algeria2,381,741919,5952,381,741919,5951,6%

Maailman suurimmat maat väkiluku

Tässä on taulukko, jossa on lueteltu maailman 10 väkiluvultaan suurinta maata:

#Maa (tai alue)Väkiluku (2023)VuosimuutosNetto muutosTiheys (P/Km²)Maa-alue (Km²)MuuttajatVäkiluku %
1Kiina1 425 887 337-0,03%-437 1351539 326 410-200 00017,8%
2Intia1 419 481 7710,81%11 041 6014642 973 190-500 00017,7%
3Yhdysvallat339 996 5630,38%1 269 936369 147 4201 000 0004,2%
4Indonesia277 534 1230,79%2 186 2411511 904 569-100 0003,4%
5Pakistan240 485 6582,00%4 717 728287881 913-300 0003,1%
6Nigeria223 804 6322,53%5 516 484246910 768-60 0002,9%
7Brasilia216 376 2120,58%1 246 655258 358 14060 0002,8%
8Bangladesh173 804 1370,98%1 687 3891 265130 170-300 0002,3%
9Venäjä144 444 359-0,26%-373 589916 377 742100 0001,9%
10Meksiko128 455 5671,03%1 311 307661 943 945-60 0001,6%

Tutustu muuhun sisältöömme

Tutustu muihin tunnisteisiin:

Suosituimmat artikkelit